Яка собівартість електроенергії власного виробництва?
Перше і найголовніше питання, яке хвилює власників електростанцій – наскільки дешевша собівартість виробництва власної електроенергії в порівнянні з її покупкою в енергосистемі (у Обленерго). А з урахуванням зростання цін на природний газ – мимоволі виникає і друге питання: а що буде з собівартістю електроенергії, якщо ціна газу різко підніметься?
Якщо коротко – при зростанні цін на газ, дуже ймовірно, що прибутковість власної електростанції тільки зросте. І яскраве підтвердження цього – європейські країни, в яких вартість газу давно вже за 1000$/1000м³. При цьому частка когенерації на ринку генерації електроенергії не зменшується у разі зростання вартості газу.
Такий здавалося б парадокс пояснюється просто – чим дорожчий енергетичний ресурс (природний газ), тим ефективніше його потрібно використовувати. А когенерація, зокрема. на базі газопоршневих двигунів, зараз і є найефективнішою технологією виробництва електричної та теплової енергії з органічного палива.
Ось перелік конкретних та незаперечних конкурентних переваг когенераційної електростанції, встановленої безпосередньо у споживача теплової та електричної енергії (Замовника) у порівнянні з традиційним електропостачанням від мереж Обленерго:
Технічно газові двигуни дозволяють, причому в автоматичному режимі, проводити в середньому до трьох пусків за добу без зменшення моторесурсу; запуск і вихід режим займає 3÷6 хвилин і супроводжується значними втратами палива.
Якщо графік навантаження підприємства дозволяє працювати у такому режимі, Замовник може знизити витрати на енергопостачання (проти постійної роботою когенераційної станції).
За такою схемою працює більшість маневрених електростанцій у Європі.
А вигоди, чи точніше втрати від аварійних відключень електроенергії, кожен Замовник може оцінити індивідуально, проте часом вони можуть бути неоціненними.
Як і будь-яка технологія, когенераційні установки мають деякі недоліки в порівнянні з традиційним електропостачанням від мереж Обленерго:
Когенераційна електростанція вимагає виділення приміщення або ділянки землі під установку контейнера та споруди димової труби. Крім цього, необхідно організувати поточне обслуговування станції, а також вжити заходів щодо захисту від шумового забруднення та викидів шкідливих речовин (СО, NOx).
Ці особливості вимагають відповідних проектних рішень, при цьому, як правило, завжди можна знайти той чи інший компроміс, у частині розміщення когенераційної станції та взаємодії з технологічним процесом підприємства.
Надійна робота когенераційної станції залежить від поставок палива: газу чи іншого проектного палива. У разі підвищених вимог до надійності енергопостачання застосовують двох паливний тракт, що має як резервне паливо, наприклад, скраплений газ (можливо до 4-х видів палива).
У тому випадку, коли когенераційна електростанція працює в режимі виробництва тільки електричної енергії, при зростанні вартості палива підвищення собівартості повністю лягатиме на собівартість електроенергії.
При роботі в автономному режимі (без мереж Обленерго), когенераційні модулі мають обмеження щодо можливого накидання та скидання навантаження. Рівень можливих накидів та скидів навантаження в автономному (острівному) режимі залежить від багатьох факторів, таких як: тип палива, одинична потужність модуля, вимоги до якості напруги при накидах/скидах, а також поточне навантаження агрегату в момент накидання/скидання навантаження, і не перевищує 30÷38% від номінальної одиничної потужності агрегату.
Показники надійності електропостачання при живленні об’єкта тільки від когенераційних газопоршневих модулів (без резервування від мережі, або від джерел безперебійного електропостачання UPS), як правило, дещо гірше, ніж від мереж Обленерго. Однак, якщо Замовник має мережу Обленерго як резервне джерело, з’являється можливість забезпечити дуже високу загальну надійність електропостачання об’єкта (в т.ч. споживачів по 1-ій та особливій категорії) без дорогої прокладки додаткових незалежних живильних ліній.
У сукупності, перераховані вище фактори і формують різницю між вартістю електроенергії в мережі Обленерго і собівартістю її власного виробництва.
Чого очікується при зростанні цін на газ?
Що відбувається зі збільшенням ціни на газ, як це вже сталося з другої половини 2021 року, за ще не адаптованої ціни на електроенергію до цієї зміни ціни на газ? Насамперед, слід зазначити, що адаптація ціни на електроенергію обов’язково відбудеться, правда, трохи пізніше, у зв’язку з використанням природного газу на низці електростанцій в Україні. У будь-якому випадку, при збільшенні ціни на природний газ до величини економічної доцільності отримання з нього електроенергії та тепла, когенераційна технологія буде потрібна, т.к. саме тут максимально ефективно відбувається його спалювання.
Факт підвищення ціни на природний газ, щодо використання когенераційної технології, різко змінює ставлення до альтернативних газів та інших палив, особливо відновлюваних.
Холдинг «Синапс» такого процесу вже давно готовий, т.к. має запатентовану технологію одержання генераторного газу з біомаси та інших навіть шкідливих відходів. Сировиною тут може бути будь-які інші органічні палива: вугілля, торф і т.д. (Див. технологія GAZCOM) Собівартість одержуваного генераторного газу в порівнянні з ціною природного газу на початок 2022 року, більш ніж на порядок дешевше, відповідно ціна на електроенергію та тепло в рази збільшує привабливість створення власних когенераційних станцій. У разі відсутності фінансових можливостей самостійно реалізувати такий Проект, можна скористатися енергосервісною компанією, яка збудує таку станцію, у тому числі у можливому партнерстві, для зменшення витрат на енергоресурси підприємства.
У світі та в Україні, щодо отримання синтез газу є чимало технологій, і компаній, які можуть реалізувати Енергоцентри на відновлюваних паливах, шляхом їх газифікації, для роботи когенераційних машин у складі власної енергостанції підприємства, що генерує. Усе питання у складі цього синтезу газу, щоб він відповідав вимогам когенераційних машин до використання цього газу. Найімовірніше, потрібно буде передбачити додаткове очищення газу від шкідливих для машин газових домішок.
Скориставшись калькулятором (див. розділ «калькулятор окупності когенерації»), можна розрахувати за якої ціни природного газу, отримувати електроенергію та тепло вже економічно не вигідно. Крім того, використовуючи цей же калькулятор, можна побачити ефективність роботи когенерації на альтернативних газах, вказавши у вихідних даних теплотворну здатність та ціну відповідного альтернативного газу.
Ціна надійного електропостачання
Придбання власного джерела енергії – справа не тільки економічно вигідна, але й додаткова гарантія того, що завтра у вас буде світло та тепло.
Кожна реально працююча компанія має категоричну необхідність у захисті своїх ресурсів. Сьогодні вже не лише безперервні виробничі процеси вимагають захисту: відсутність енергопостачання несе за собою недоотримання прибутку, а можливі збитки та втрату ділової репутації.
Так, ринок у своїй оцінці перспектив бізнесу звертає увагу на енергозалежність. Усім пам’ятні аварійні відключення електрики, що сіяли паніку у містах США, Канади та низки європейських країн. Крім шоку та моральних травм громадян, їх наслідками стали серйозні збитки корпорацій (збитки компаній США та Канади під час Blackout2003 становили 6 млрд. дол.). Аналогічна картина спостерігалася під час аварійного відключення електроенергії у Москві у травні 2005 року.
У разі використання системи когенерації споживач застрахований від перебоїв у централізованому енергопостачанні, що іноді виникають або внаслідок зносу основних фондів в електроенергетиці, або природних катаклізмів або інших непередбачених причин. Крім цього, швидше за все, не виникне організаційних, фінансових чи технічних труднощів при зростанні потужностей підприємства, оскільки не знадобиться прокладання нових ліній електропередач, будівництво нових трансформаторних підстанцій, перекладання теплотрас, що особливо характерно в умовах щільної міської забудови.
Втім, збої в енергопостачанні страшні не лише для державних, фінансових, медичних установ, і не лише телекомунікаційних та інтернет компаній. Заручниками збоїв в енергомережі також стають промислові підприємства: аварійні відключення можуть стати причиною виходу з ладу дорогого обладнання (гідравлічні удари у великих котельнях, застигання скла та виходу з ладу скловарених печей та ін.)
Об’єкти, подібні до вищеназваних, вимагають надійності електропостачання на рівні “6 дев’яток” або 99,9999% ймовірності безперебійної подачі електроенергії. Розподільні електромережі забезпечують лише 4 дев’ятки або 99,99% ймовірності – недостатня ймовірність для компанії, яка втрачає тисячі доларів за хвилину при збоях електроживлення. Децентралізована енергетика забезпечує основне електропостачання, а мережі використовуються як резерв.
Когенераційні газопоршневі електростанції 2G Energy забезпечують можливість електропостачання об’єкта як в автономному від мережі режимі (т.зв. “острівний режим”), так і в режимі роботи паралельно з мережею. При паралельному режимі роботи у разі аварійних ситуацій в мережі можливий миттєвий перехід у острівний режим електропостачання, а при відновленні мережі – ресинхронізація “острова” з мережею. Найбільш часто когенераційні установки працюють паралельно з мережею, при цьому система керування електростанцією автоматично підтримує нульовий (або заданий) перетік з мережею, регулюючи потужність електростанції відповідно до споживаної потужності і заданим перетіканням. Острівний режим може бути неможливим у разі роботи на деяких “складних” (насамперед з точки зору детонаційної стійкості) газах, таких як коксовий та феросплавні гази.
Надішліть своє повідомлення і наш менеджер передзвонить Вам найближчим часом